Ze względu na łatwopalne płyny, kilka elementów łatwopalnych i skomplikowane okablowanie elektryczne, pożar samochodu jest dość powszechnym zagrożeniem. Pożar samochodu może być śmiertelny, biorąc pod uwagę możliwość uszkodzenia krytycznych elementów pojazdu.
Dlatego ważne jest, aby znać przyczyny prowadzące do pożaru samochodu, aby im zapobiec. Równie ważna jest również świadomość, co zrobić, gdy samochód się zapali.
Czytaj dalej, aby uzyskać wgląd we wszystkie powiązane szczegóły, w tym czynniki lub przyczyny zapalenia się samochodu.
Co robić, gdy samochód się zapali?
Tak jak istnieje wiele czynników związanych z tym, co powoduje zapalenie się samochodu, istnieje również kilka scenariuszy, w których w pojeździe może wybuchnąć pożar.
Poniżej zilustrowano niektóre z tych scenariuszy, wraz z krokami, które należy podjąć, jeśli utkniesz w którymkolwiek z nich:
Co zrobić, gdy samochód zapali się podczas jazdy?
Jeśli samochód zapali się podczas jazdy, należy podjąć następujące kroki, aby uniknąć niebezpieczeństwa:
Wyłącz zapłon i wyjdź z pojazdu: Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, jeśli samochód zapali się podczas jazdy, jest zatrzymanie się na poboczu i wyłączenie zapłonu.
Następną rzeczą, którą powinni zrobić, to jak najszybciej wysiąść z samochodu. Dodatkowo powinny również pomagać innym pasażerom pojazdu w bezpiecznym wyjściu na zewnątrz. Mogą również odblokować wszystkie okna i drzwi samochodu przed wyłączeniem zapłonu.
Odsuń się od płonącego samochodu: Po wyjściu z pojazdu należy oddalić się tak, aby zachować odległość od płonącego samochodu. Dzieje się tak, ponieważ łatwopalne ciecze obecne w czterokołowym samochodzie mogą doprowadzić do eksplozji. Poza tym, jeśli to możliwe, należy ostrzec nadjeżdżające pojazdy o niebezpieczeństwach z przodu.
Użyj gaśnicy: Biorąc pod uwagę nieprzewidywalny charakter zagrożenia pożarowego samochodu, trzymanie gaśnicy w pojeździe jest zawsze dobrym pomysłem. Jeśli gaśnica jest dostępna, można spróbować ugasić pożar, zanim sytuacja wymknie się spod kontroli, ale tylko wtedy, gdy jest to bezpieczne.
Powstrzymać się od otwierania bagażnika/maski: Nie wolno otwierać bagażnika/maski w celu ugaszenia pożaru, gdy pojazd jest w płomieniach. Pożar pod samochodem lub w komorze silnika jest niebezpieczny. Ponadto, jeśli ktoś spróbuje otworzyć maskę/but, płomienie mogą wybuchnąć i spalić ręce.
Skontaktuj się z policją drogową i strażą pożarną: Jeśli pożar wydaje się wymykać spod kontroli, należy natychmiast skontaktować się ze strażą pożarną. Muszą również powiadomić o tym policję drogową. Policja drogowa pomogłaby w alarmowaniu nadjeżdżających pojazdów o incydencie.
Skontaktować się z autoryzowanym serwisem samochodowym: Należy skontaktować się z autoryzowanym serwisem samochodowym i powiadomić go o problemie. Zgłaszając się, muszą wyjaśnić wielkość szkód. Mogą dodatkowo poprosić o holownik do przewiezienia uszkodzonego pojazdu do pobliskiego serwisu.
Uważaj na nadjeżdżające pojazdy: należy zawsze stać za płonącym samochodem, a nie na środku jezdni. Ma to na celu uniknięcie trafienia przez nadjeżdżający ruch.
Poinformuj ubezpieczyciela pojazdu: Po ugaszeniu pożaru osoby fizyczne powinny poinformować swojego ubezpieczyciela samochodu o zdarzeniu. Muszą czekać, aż dyrektor firmy ubezpieczeniowej dotrze na miejsce, aby wypłacić odszkodowanie.
Co zrobić, jeśli samochód zapali się podczas postoju lub postoju w korku?
Zastanawiasz się, „czy zaparkowany samochód może się zapalić?” Odpowiedź brzmi tak.
Ta konkretna sytuacja może być trudna do opanowania i należy być świadomym otoczenia przed podjęciem jakichkolwiek działań unikowych.
Poniżej podano kilka punktów, które dana osoba powinna przestrzegać, jeśli utknie w takiej sytuacji –
Wyłączyć silnik i wysiąść z samochodu: Należy wyłączyć silnik i zapłon i wysiąść z pojazdu po zauważeniu płomieni lub dymu. Pasażerowie pojazdu muszą również odblokować wszystkie drzwi samochodu. Dzięki temu samochód byłby łatwo dostępny do gaszenia pożaru.
Po wyjściu należy oddalić się od płonącego samochodu, zachowując tym samym bezpieczną odległość.
Ostrzegaj inne pojazdy i pieszych: Płonący pojazd stojący na środku drogi może spowodować uszkodzenie także innych samochodów. Dlatego należy poinformować innych użytkowników drogi, aby oddalili się od płonącego pojazdu. Dodatkowo powinni ostrzec pieszych, aby trzymali się z dala od samochodu.
Skontaktować się ze strażą pożarną: płonący pojazd na środku drogi może być niebezpieczny. Dlatego osoby fizyczne muszą natychmiast skontaktować się ze strażą pożarną. Ten wydział ugasił wówczas pożar i szybko kontrolował sytuację.
Nie próbuj samodzielnie gasić ognia: Osoby nie powinny samodzielnie próbować gasić ognia. Gdy samochód znajduje się na środku jezdni, ryzyko uderzenia w niego nadjeżdżających pojazdów jest wysokie. Co więcej, próba ugaszenia pożaru bez odpowiedniego zrozumienia postępowania w takich sytuacjach może być niebezpieczna.
Nie próbuj wyciągać rzeczy osobistych z pojazdu: Osoby nie powinny zbliżać się do płonącego samochodu w celu zebrania rzeczy osobistych. Biorąc pod uwagę szkodliwy charakter gazów toksycznych, płonący pojazd może okazać się bardzo niebezpieczny. Ponadto eksplozja może spowodować obrażenia, jeśli nie zostanie zachowana bezpieczna odległość od płonącego samochodu.
Poinformuj centrum serwisowe i firmę ubezpieczeniową: Osoby fizyczne muszą skontaktować się z firmą ubezpieczeniową samochodu i centrum serwisowym po ugaszeniu pożaru. Następnie muszą poczekać, aż dyrektor z twojego ubezpieczyciela odwiedzi miejsce, aby ocenić szkody. Później możesz odholować samochód do najbliższego serwisu.
Co zrobić, jeśli samochód zapali się w wyniku kolizji lub wypadku?
Pojazd może się zapalić w wyniku kolizji lub wypadku. Wysiadanie z samochodu ma krytyczne znaczenie, jeśli zapali się po wypadku. Płonący pojazd w następstwie wypadku jest niebezpieczną sytuacją, ponieważ pasażerowie mogą odnieść obrażenia.
Osoby szukające „co powoduje, że samochód zapala się w wypadku” lub „dlaczego samochody zapalają się po wypadku”, muszą również pamiętać o następujących kwestiach:
Wyjdź z pojazdu: Jeśli samochód zapali się po wypadku, należy najpierw z niego wysiąść. Nawet jeśli jest się kontuzjowanym, należy jak najszybciej spróbować wysiąść z samochodu. Dzieje się tak, ponieważ pożar może doprowadzić do wybuchu, który może ponownie spowodować śmiertelne obrażenia.
Dodatkowo po wyjściu z pojazdu należy pomóc innym pasażerom w wydostaniu się.
Kontakt ze służbami ratunkowymi: Należy natychmiast skontaktować się z policją drogową, strażą pożarną i karetką. Okażą się bardzo pomocne w zarządzaniu sytuacją.
Skontaktuj się z centrum serwisowym i ubezpieczycielem samochodu: Osoby fizyczne mogą skontaktować się z centrum serwisowym i ubezpieczycielem samochodu po opanowaniu sytuacji.
Jak używać gaśnicy, gdy zapali się samochód?
Jak wspomniano wcześniej, trzymanie gaśnicy w samochodzie może okazać się bardzo pomocne. Jednocześnie osoby fizyczne powinny mieć pomysł, jak go obsługiwać.
Generalnie każda gaśnica proszkowa działa w podobny sposób. Wystarczy wyciągnąć klucz/szpilkę zamykającą gaśnicę, wycelować w ogień i ścisnąć uchwyty. Osoby muszą pamiętać, że powinny używać gaśnicy tylko wtedy, gdy jest to bezpieczne.
Znaki ostrzegawcze, że pojazd się pali
Niezbędne jest zidentyfikowanie znaków wskazujących, że samochód się pali. Ma to kluczowe znaczenie dla podejmowania działań wymijających.
Poniżej podana jest lista znaków ostrzegawczych –
- Niski poziom płynów: w przypadku pożaru może nastąpić gwałtowny spadek poziomu oleju, paliwa i płynów. Należy zwracać uwagę na nagłe wahania wskaźnika oleju i paliwa.
- Awaria opony: Opony mogą pęknąć z powodu pożaru pod pojazdem.
- Przepalone bezpieczniki: Bezpieczniki mają tendencję do przepalania się z powodu nadmiernego ciepła lub problemów związanych z połączeniami elektrycznymi. Jeśli podczas jazdy zauważy się przepalone bezpieczniki, może dojść do pożaru pod pojazdem lub w komorze silnika.
- Głośny dźwięk wydechu: głośne huki będą wydobywać się z wydechu, jeśli wybuchnie pożar z tyłu samochodu lub pod nim.
- Temperatura silnika: Temperatura silnika nagle wzrośnie, jeśli wybuchnie pożar w komorze silnika lub pod maską.
- Zapach spalenizny: Jeśli pojazd się pali, można wyczuć zapach palącej się gumy lub plastiku.
Powody, które powodują pożar samochodu
Kilka czynników może spowodować zapalenie się samochodu. Niektóre z nich są następujące:
- Awaria mechaniczna: samochód zawiera elementy mechaniczne, które generują ciepło w wyniku tarcia. Awaria któregokolwiek z tych elementów może spowodować pożar.
- Awaria elektryczna: samochód charakteryzuje się złożonym okablowaniem elektrycznym i innymi elementami, takimi jak elektroniczny układ wtrysku paliwa, akumulator, światła itp. Awaria lub awaria tych elementów może doprowadzić do pożaru.
- Wyciek płynów: wyciek ważnych płynów, takich jak płyn przekładniowy, płyn wspomagania kierownicy, płyn chłodzący itp., może być przyczyną zapalenia się samochodu. Dlatego osoby fizyczne muszą zawsze sprawdzić, czy nie ma wycieków, przed wyruszeniem w drogę samochodem.
- Brakujący/poluzowany korek wlewu oleju: Brakujący lub poluzowany korek wlewu oleju może spowodować rozlanie oleju po całym silniku. Olej silnikowy może się zapalić z powodu wysokich temperatur i może okazać się śmiertelny podczas jazdy.
- Używanie podzespołów niespełniających norm: Używanie w pojeździe podzespołów lub materiałów gorszej jakości może doprowadzić do pożaru. Mechaniczne elementy samochodu podlegają znacznym obciążeniom i mogą ulec uszkodzeniu i spowodować pożar, jeśli są gorszej jakości.
- Luźne/wadliwe okablowanie: Wadliwe lub luźne połączenie przewodów może prowadzić do zwarcia. To z kolei może spowodować pożar. Ponadto odsłonięte przewody są również podatne na iskry, które mogą ponownie doprowadzić do pożaru.
- Wyciek oleju: Jeśli olej rozleje się na wnękę silnika podczas wymiany, może się zapalić, gdy temperatura silnika wzrośnie. Należy więc zawsze uważać, aby do komory silnika nie rozlał się olej.
- Luźne/zużyte węże: zerwane/luźne/zużyte węże mogą spowodować ogromne uszkodzenie silnika, ponieważ przenoszą płyny do silnika. Wadliwa chłodnica, przewód paliwowy itp. mogą spowodować pożar z powodu wycieku płynu chłodzącego lub paliwa.
Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa, aby uniknąć pożaru samochodu
Osoby poszukujące wskazówek dotyczących bezpieczeństwa przeciwpożarowego w samochodzie mogą postępować zgodnie z poniższymi sposobami, aby zapobiec wybuchowi pożaru w ich pojeździe –
- Wyłącz silnik podczas tankowania pojazdu. Opary paliwa mogą wejść w kontakt z ciepłem wytwarzanym przez silnik i zapalić się.
- Nie pozostawiaj ani nie przewoź łatwopalnych substancji wewnątrz pojazdu. Temperatura we wnętrzu zamkniętego samochodu może wzrosnąć, a substancje łatwopalne mogą spowodować pożar.
- Regularnie sprawdzaj przewody paliwowe pod kątem wycieków lub zużycia. Wyciek paliwa jest bardzo niebezpieczny ze względu na jego wysoce łatwopalny charakter.
- Zdobądź gaśnicę do pojazdu i trzymaj ją w pobliżu siedzenia kierowcy.
- Nie pal w ich pojeździe. Ponieważ wnętrze samochodu zawiera plastik i inne materiały, które łatwo mogą się zapalić, nawet niewielka iskra może spowodować pożar.
- Natychmiast wyłącz silnik, jeśli spod pojazdu wydostanie się zapach palącego się plastiku lub gumy.
- Zawsze parkuj pojazd w bezpiecznym miejscu. I zaparkuj go w zacienionym miejscu, szczególnie latem.
- Unikaj używania akcesoriów z rynku wtórnego, które mogą ingerować w oryginalne okablowanie pojazdu.
- Serwisuj samochód na bieżąco lub w odstępach czasu zalecanych przez producenta. Należy utrzymywać wszystkie płyny na optymalnym poziomie i upewnić się, że każdy element jest w idealnym stanie.
- Natychmiast zatrzymaj samochód, jeśli zauważysz dym wydobywający się z hamulców lub maski.
- Unikaj parkowania samochodu w pobliżu łatwopalnych płynów lub gazów. Podczas postoju silnik samochodu jest na ogół gorący i zdecydowanie lepiej unikać parkowania w pobliżu materiałów łatwopalnych.
Dlatego ludzie muszą pamiętać o powyższych istotnych aspektach tego, jak samochód się zapala, i innych powiązanych ważnych informacjach. Pomoże im to zapobiec niebezpiecznemu scenariuszowi pożaru samochodu, a także zarządzać nim, jeśli coś takiego się wydarzy.