Co to jest sonda lambda i jak działa?

Sonda lambda , zwana również sondą lambda, to mała sonda umieszczona na wydechu samochodu , pomiędzy kolektorem wydechowym a katalizatorem. Został opracowany przez Volvo w latach 70-tych.

Jeśli posiadasz nowszy samochód, będzie on wyposażony w 2 sondy lambda. W takim przypadku drugi czujnik będzie znajdował się tuż za katalizatorem.

Do czego jest to używane?

Sonda lambda dostosuje ilość paliwa przesyłaną do cylindrów silnika poprzez optymalizację mieszanki paliwowo-powietrznej, co z kolei zapewni prawidłową pracę silnika. Wpłynie to również na poziom emisji szkodliwych gazów, zapewniając prawidłowe działanie katalizatora .

Dlatego sonda lambda zapewnia, że ​​Twój samochód jest zgodny z europejskimi przepisami dotyczącymi zanieczyszczeń i emisji CO2.

Jak to działa?

Ponieważ sonda lambda jest umieszczona przed katalizatorem, może mierzyć ilość powietrza i paliwa w niespalonych węglowodorach po spaleniu.

W ten sposób elektroniczna jednostka sterująca (ECU) pojazdu, która kontroluje niektóre funkcje silnika , otrzyma prawidłowe dane dotyczące emisji, a następnie wyda dokładną ilość potrzebnego gazu. Ma to zasadnicze znaczenie dla zmniejszenia emisji zanieczyszczeń.

Uszkodzona sonda lambda?

Jeśli sonda lambda jest uszkodzona, żadne dane nie będą wysyłane do ECU, który następnie użyje błędnych informacji. Najprawdopodobniej zwiększy to zużycie paliwa, a następnie emisję zanieczyszczeń.

W końcu może to doprowadzić do zatkania katalizatora, który trzeba będzie wtedy wymienić.

Objawy wadliwej sondy lambda

  • Lampka ostrzegawcza silnika pojawi się na desce rozdzielczej;
  • Samochód szarpie podczas ruszania
  • Niezwykle wysokie zużycie paliwa
  • Niska moc silnika podczas przyspieszania
  • Wzrost emisji toksycznych gazów

Kiedy należy wymienić sondę lambda?

Żywotność sondy lambda to około 93 000 mil przejechanych. Czas ten może być jednak krótszy w zależności od wielu czynników, które mogą go uszkodzić, głównie z powodu anomalii pochodzących z silnika. Wycieki z wydechu mogą również uszkodzić sondę.

W przypadku zauważenia jednego z powyższych znaków zalecamy wizytę u mechanika, który może sprawdzić, czy usterka pochodzi z sondy lambda. Odbywa się to za pomocą narzędzia diagnostycznego samochodu.

W przypadku, gdy wkrótce będziesz musiał zawieźć swój samochód do przeglądu technicznego, pamiętaj, że uszkodzona sonda lambda zawiedzie Twój samochód. Nie wahaj się porównać ofert dotyczących diagnostyki samochodu z pobliskich warsztatów lub uzyskać oferty na całkowitą wymianę sondy lambda .

Czy mogę odpiąć sondę lambda i nadal jeździć?

Jazda bez sondy lambda jest wysoce niewskazana. Część zamienna zapewnia, że ​​Twój samochód nie emituje więcej CO2 niż zezwalają na to przepisy UE.

Co więcej, nawet jeśli myślisz, że Twój samochód będzie mocniejszy, to nie potrwa to długo, ponieważ katalizator będzie miał większe ryzyko zatkania.

Ponadto wydasz więcej pieniędzy, ponieważ odłączenie sondy lambda zwiększy zużycie paliwa o około 15%.