Zepsuta klimatyzacja w samochodzie. Co może być przyczyną?

Klimatyzacja to w obecnych czasach nie luksus, a standard. Kiedy jest środek lata i temperatura na dworze rośnie, ostatnią rzeczą, jakiej chcesz, jest utknięcie w samochodzie, który wydmuchuje gorące powietrze przez otwory wentylacyjne… lub w samochodzie z klimatyzacją, która w ogóle nie wieje.

Mimo, że nie żyjemy w bardzo ciepłym klimacie, są miesiące, w których temperatura może spokojnie przekraczać 30 stopni. Przebywanie w samochodzie bez klimatyzacji w czasie upałów jest nie tylko denerwujące; może to być również niebezpieczne , ponieważ samochody szybko się nagrzewają. Naraża to na ryzyko odwodnienia, a nawet udaru cieplnego.

Jest to jeszcze bardziej niebezpieczne dla dzieci, osób starszych i osób z obniżonym stanem zdrowia, więc upewnienie się, że Twoja klimatyzacja jest w dobrym stanie, jest zdecydowanie czymś, co tego lata chcesz uczynić priorytetem. Oznacza to, że jeśli wyruszasz w trasę tego lata , prawdopodobnie będziesz chciał, aby Twój mechanik szybko ją sprawdził przed wyjazdem.

DLACZEGO TWOJA KLIMATYZACJA NIE DZIAŁA?

Podobnie jak większość rzeczy pod maską, klimatyzatory mogą przestać działać z wielu różnych powodów. Wiedza, na co zwrócić uwagę, może pomóc w rozwiązaniu problemu z niedziałającą klimatyzacją w samochodzie i poinformować o dalszych krokach, jakie należy podjąć. Przyjrzyjmy się pięciu najczęstszym przyczynom, dla których klimatyzacja Twojego samochodu mogła przestać działać.

Jeśli nie chcesz już wkładać pieniędzy w swój samochód, możesz sprzedać go także z uszkodzoną klimatyzacją w mobilnyskupaut.

NR 1: TWÓJ SAMOCHÓD MA WYCIEK CZYNNIKA CHŁODNICZEGO

Jest to jedna z najczęstszych przyczyn niedziałania klimatyzacji samochodowej. Wycieki mogą pochodzić z wielu różnych miejsc; może to być wynikiem uszkodzenia gumowych uszczelek i węży z czasem, co pozwala na ucieczkę czynnika chłodniczego, freonu. Większe niebezpieczeństwo, gdy tak się dzieje, wykracza poza brak chłodnego powietrza w samochodzie, ale te słabe punkty mogą również umożliwić przedostawanie się wilgoci do układu chłodzenia samochodu i mieszanie się z czynnikiem chłodniczym. Kiedy wilgoć i freon mieszają się ze sobą, tworzą niebezpieczną kwaśną kombinację , która może powodować korozję układu klimatyzacji i powodować trwałe uszkodzenia.

Podobnie jak w przypadku każdego rodzaju wycieku , chcesz szybko naprawić ten wyciek, aby nie powodował problemów w Twoim samochodzie.

NR 2: TWOJE WENTYLATORY SĄ ZEPSUTE

Tak jak potrzebujesz dmuchaw do przepchnięcia klimatyzacji przez otwory wentylacyjne w Twoim domu, Twój samochód używa wentylatorów chłodzących, aby przenieść schłodzone powietrze do kabiny Twojego pojazdu. Kiedy jest problem z wentylatorami, nie poczujesz żadnego powietrza wydostającego się z otworów wentylacyjnych.

Wentylatory chłodzące mogą przestać działać prawidłowo z wielu różnych powodów; mogły przepalić bezpieczniki, mieć zwarcie elektryczne lub mogły zostać pęknięte przez gruz z drogi. Na szczęście jest to dość proste do naprawienia; Twój mechanik powinien być w stanie szybko go wymienić i wrócić na drogę.

NR 3: WYSTĄPIŁ PROBLEM ZE SPRĘŻARKĄ

Twoja klimatyzacja opiera się na sprężarce , która utrzymuje ruch powietrza, ale jeśli sprężarka nie działa prawidłowo, czynnik chłodniczy nie będzie się przemieszczał. Jednym z głównych powodów, dla których sprężarka się psuje, jest nieużywanie jej przez długi czas, a długie, chłodne pory roku jesienią i zimą oznaczają, że wielu mieszkańców Ohio nie włącza klimatyzacji przez kilka miesięcy.

Sprężarka może również mieć problemy, jeśli sprzęgło na sprężarce utknie. Jeśli utknie w pozycji „włączonej”, sprawi, że klimatyzacja będzie działała nieprzerwanie, a jeśli utknie w pozycji „wyłączonej”, uniemożliwi włączenie sprężarki. Musisz poprosić swojego mechanika o sprawdzenie, co jest przyczyną problemu z Twoją sprężarką.

NR 4: COŚ JEST NIE TAK Z TWOIM SKRAPLACZEM

Kondensator odgrywa ważną rolę ; pobiera wilgotne powietrze ze sprężarki powietrza i rozpręża je, chłodzi i skrapla. Mówiąc prościej, pomaga chłodzić powietrze. Kiedy klimatyzacja nie chłodzi tak bardzo, może to być oznaką awarii skraplacza.

NR 5: MASZ PROBLEM ELEKTRYCZNY

Istnieje kilka rzeczy, które mogą powodować problemy z elektrycznością w klimatyzacji Twojego samochodu. Mogą to być uszkodzone przełączniki, przepalony bezpiecznik, problem z modułem sterującym lub coś innego. Bezpieczniki mogą się zwierać i spowodować, że klimatyzacja przestanie działać, a luźne połączenie może spowodować zwarcie elektryczne, które można łatwo naprawić.

Chociaż problemy elektryczne w układzie klimatyzacji są często łatwe do naprawienia, należy je natychmiast rozwiązać, ponieważ mogą powodować gromadzenie się kwasu. Gromadzenie się kwasu może spowodować poważne uszkodzenie pojazdu, a nawet konieczność wymiany całego układu klimatyzacji. Trzymanie się na szczycie problemów zapobiegnie temu.

PLANUJ Z WYPRZEDZENIEM, ABY ZACHOWAĆ SPOKÓJ TEGO LATA

W przeciwieństwie do wielu systemów w dzisiejszych samochodach, nie ma żadnych lampek ostrzegawczych, które ostrzegają o problemach z systemem klimatyzacji. Ponieważ nie chcesz czekać, aż pojawi się problem, a te problemy pojawiają się zbyt często w najbardziej niekomfortowych momentach, dobrym pomysłem jest zabranie samochodu przed nadejściem upałów i upewnienie się, że węże i wentylatory są w dobrym stanie, nie widać żadnych przecieków, a poziom czynnika chłodniczego jest dobry.

Poświęcenie czasu na sprawdzenie klimatyzacji przed nadejściem lata lub gdy tylko zauważysz problem, może zaoszczędzić wiele smutku, czasu i pieniędzy. Pomoże Ci również zachować chłód przez całe lato.