Odbijające się deski rozdzielcze

Pękające i świecące deski rozdzielcze to powszechna plaga nowszych samochodów

Toyota i Lexus miały problem z deskami rozdzielczymi, które pękały, topniały, sączyły się i śmierdziały podczas upałów. Ale wszystkie samochody, o których wiemy, że zostały dotknięte tym problemem, zostały wyprodukowane w latach 2003-2011. Po pozwaniu kilku osób, Toyota zainicjowała „program wsparcia klienta” i zgodziła się zastąpić te elementy nowszymi.

Tak więc, jeśli deska rozdzielcza Twojej Camry z 2019 roku faktycznie się topi, Toyota będzie bardzo zdenerwowana, ponieważ są przekonani, że naprawili ją lata temu.

Jeśli głównym zarzutem jest odbicie deski rozdzielczej na przedniej szybie, to już inna historia. To problem, który nęka wiele samochodów, których deski rozdzielcze się nie topią. Jest gorzej niż kiedyś, ponieważ większość szyb przednich jest teraz montowanych pod bardziej stromym kątem, dla lepszej aerodynamiki. Daje to więcej odbić deski rozdzielczej.

Największymi „przestępcami” są tablice rozdzielcze, które nie są czarne. Najgorszym, jakiego kiedykolwiek doświadczyliśmy, był Chevy Bolt sprzed kilku lat z czarno-białą deską rozdzielczą. To było jak próba dojrzenia drogi poprzez szachownicę.

Więc co możesz zrobić?

Po pierwsze, utrzymuj przednią szybę w czystości. Chcesz wyczyścić zewnętrzną i wewnętrzną szybę. Na wewnętrznej stronie przedniej szyby nagromadzi się warstwa brudu i odgazowanego winylu, którego nie zauważysz, dopóki odbicia prawie cię nie oślepią. Dlatego regularnie czyść obie strony.

Po drugie, wypróbuj spolaryzowane okulary przeciwsłoneczne, aby ograniczyć odblaski. Blask jest często gorszy w określonych porach dnia, gdy słońce pada pod pewnym kątem. Spróbuj trzymać w samochodzie spolaryzowane okulary przeciwsłoneczne i sprawdź, czy pomogą.

Po trzecie, nie czyść deski rozdzielczej. Jedną z rzeczy, która znacznie pogarsza odblaski na przedniej szybie, jest czyszczenie górnej części deski rozdzielczej produktem, który ma na celu nabłyszczenie powierzchni. Błyszczące powierzchnie to twój śmiertelny wróg.

Tak więc, jeśli niedawno wyczyściłeś wnętrze, może to być problem. Spróbuj usunąć błyszczący osad mydłem i ciepłą wodą i sprawdź, czy możesz przywrócić mu matowe wykończenie.

Wreszcie, są osoby, które polecają osłony deski rozdzielczej, czasami nazywane „matami na deskę rozdzielczą”. Jest to w zasadzie niebłyszcząca tkanina, która zakrywa górną część deski rozdzielczej. Nigdy tego nie próbowaliśmy i nie jestem pewien, czy zrobi to dużą różnicę, ale możesz poeksperymentować z kawałkiem ciemnego materiału. Jeśli to pomoże, możesz kupić taki, który pasuje. Tylko upewnij się, że zostawiłeś miejsce na otwory wentylacyjne odszraniania deski rozdzielczej.