Zalety i wady zakupu używanego samochodu

Ponad dwa razy więcej nabywców samochodów wybiera używany pojazd zamiast nowego, ale czy jest to właściwy wybór dla Ciebie? Chociaż niższe ceny używanych samochodów są kluczowym czynnikiem dla większości konsumentów, przy podejmowaniu decyzji należy wziąć pod uwagę więcej.

Plusy kupowania używanych aut

Niższe ceny

Nabywcy samochodów używanych mogą skorzystać z szybkiej deprecjacji wartości nowych samochodów o 20 procent w pierwszym roku i około 40 procent po trzech latach. Niższe średnie ceny używanych pojazdów dają również większą szansę na zapłacenie za zakup gotówką lub wpłacenie większej zaliczki. Możesz też otrzymać model o wyższej specyfikacji, niż mógłbyś sobie pozwolić na nowy.

Mniejsza kwota kredytu

Przy niższych cenach nie dziwi fakt, że używane samochody mają mniejsze średnie kwoty kredytów niż nowe. W zależności od warunków pożyczki może to przełożyć się na niższe miesięczne raty i mniejszą sumę odsetek.

Opcje wysokiej jakości

Ciągłe ulepszanie jakości i niezawodności pojazdów zaowocowało szeroką gamą świetnych używanych modeli na rynku, z których wiele może przejechać 300 000 km.

Szybsza wypłata

Kredyty na używany samochód są zwykle krótsze niż kredyty na nowe samochody, dzięki czemu kredytobiorcy mogą szybciej spłacać swoje pojazdy.

Wady kupowania używanych samochodów

Niezawodność

Pomimo poprawy jakości, ma się rozumieć, że używane samochody generalnie będą mniej niezawodne niż zupełnie nowe modele. Im starszy samochód, tym więcej pieniędzy możesz wydać na naprawy, zwłaszcza jeśli nie jest już objęty gwarancją producenta. Zachowanie podczas jazdy poprzednich właścicieli również ma wpływ na niezawodność, dlatego ważny jest raport z historii pojazdu. Raporty te zawierają spis wypadków, historię serwisową oraz tytuły samochodu , w tym zapisy dotyczące ratownictwa, odbudowy, powodzi czy cytryny.

Zakup od strony prywatnej może nie być objęty gwarancją

Jeśli pojazd nie jest jeszcze objęty gwarancją producenta, kupowanie od osoby prywatnej oznacza, że ​​możesz stracić ochronę przed usterkami mechanicznymi i elektrycznymi. Z drugiej strony dealerzy mogą oferować własne gwarancje na używane pojazdy.

Wybór może być bardziej ograniczony

Nabywcy nowego samochodu mogą zazwyczaj wybrać funkcje, kolor i akcesoria, jakie chcą dla konkretnego modelu. Nabywcy używanych samochodów mogą potrzebować większej elastyczności lub rozejrzeć się, jeśli chodzi o te preferencje.

Stawki mogą być wyższe

Stopy procentowe są zwykle wyższe w przypadku samochodów używanych. Częściowo wynika to z zachęt producentów dla nowych pojazdów, ale także z powodu większego ryzyka związanego z finansowaniem używanych samochodów. Konsumenci o niższej ocenie kredytowej często kupują na przykład używane. Innym powodem jest to, że wartości używanych samochodów są mniej przewidywalne, co utrudnia pożyczkodawcy określenie, ile pieniędzy może odzyskać, jeśli będzie musiał przejąć i odsprzedać pojazd.